Dodatki,ciekawostki

                            Lgota Murowana zapomniana historia

 

Przejeżdżamy przez wsie jurajskie czasem tylko dlatego, że znajdują się one na wytyczonych szlakach albo obok nich. Nie zatrzymujemy się w nich często z uwagi na fakt. że wydaje się(znając przewodniki turystyczne), że nie ma w nich nic ciekawego do oglądania i nie wzbudzają one w nas potrzeby zadumy nad przeszłością. Zaskoczenie. Warto zatrzymać sie w Lgocie Murowanej i to z wielu powodów. Zwłaszcza jeżeli odczuwamy potrzebę poznania historii własnej miejscowości nieraz oddalonej o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt kilometrów od Lgoty.
W starym przewodniku kiedyś przeczytałem, że nazwa tej wsi pochodzi od "religijnego umartwiania". Nic bardziej błędnego. Słowo Lgota oznacza bowiem to samo co staropolska "wolnizna" i świadczy o tym, że w średniowieczu była ona lokowana prawdopodobnie na prawie niemieckim a osadnicy skorzystali z okresu wolnizny.

W XVIII wieku Lgota stała się siedzibą klucza, do którego należały: Blanowice, Ciągowice, Dupice (jej mieszkańcy wstydząc się nazwy średniowiecznego gniazda rycerskiego zmienili nazwę wsi na Piaseczno), Lgota Wielka(Murowana), Lgota Mała( Lgotka), Gołuchowice, Morsko, Olszyna, Piecki, cz. Podlesic, Pradła, Przyłubsko,cz. Siamoszyc, Siedliszowice, cz. Siemierzyc, Skarżyce, Turza, Wilków, Zazdrość i Żerkowice a nawet Cianowice k/Skały.

 

Z pewnością gdzieś w pobliżu znajdowal się dwór( niekoniecznie w Lgocie) a gdzie -wskazuje to nazwa jednej z wsi przez którą wielu z Was przejeżdżało conajmniej kilka razy wybierając się na jurajskie szlaki. Czyż nie warto tutaj zatrzymać się na dłuższą chwilę? Wiek XVIII to pięć minut Lgoty w historii regionu- historii zapomnianej.